Kelam.org Sitemiz Hakkında Önemli Bilgiler

Oluşturma Tarihi: 2015-09-29 20:27:00 - Son Güncelleme Tarihi: 2015-11-07 09:02:00

Saygıdeğer Kelam Camiası, Muhterem Hocalarımız,

Daha önce facebook gibi kanallardan ilan ettiğimiz üzere, 21. Koordinasyon toplantısında kararlaştırılan ve tarafımıza tevdi edilen kelam.org sitemizin yeniden tasarlanması görevi tamamlandı ve sitemiz yeni haliyle yayına başladı.

Öncelikle, sizlerin de toplantıda talep etmiş olduğunuz üzere, önceki sitemizde yer alan bütün bilgilerin, haberlerin yeni siteye aktarıldığını ve yılların emeğinin ve hatırasının kaybolmadığını belirtmek isteriz. Ayrıca, nostalji yapmak ya da başka bir nedenden dolayı eski siteyi görmek isteyenler için eski sitemizin bir kopyası eskisite.kelam.org adresinde yer almaktadır. Ancak bu kopya artık güncellenmeyecektir ve altyapısı nedeniyle bazı sayfaları çalışmamaktadır. Yeri gelmişken, on yılı aşkın bir süre sitemizi yöneten sayın Doç. Dr. Ahmet ishak Demir hocamıza teşekkürlerimizi iletiyoruz.

KADER dergimizin Ulakbime'e taşınma süreci tamamlandığından artık sitemizde bir kopyası yer almayacaktır. Bunun yerine KADER'in Ulakbim'deki adresine menüde göze çarpacak şekilde bir bağlantı konulmuştur.

Pek tabiidir ki sitenin altyapısındaki değişiklik, kullanımına ilişkin bir takım değişiklikleri de beraberinde getirdi. Sitemizin daha verimli kullanılabilmesi amacıyla size kısaca bu değişikliklerden bahsetmek istiyoruz.

Üyelik ve Akademisyen Sayfaları

Öncelikle, artık kullanıcılarımızın siteye üye olabildiği bir sisteme geçtik. Sitenin çeşitli fonksiyonları bu üyelikler vasıtasıyla kullanılabilmektedir.

Bu bağlamda en önemli değişikliğin, siteye üye olan hocalarımızın kendi akademisyen sayfalarını düzenleyebilmeleri olduğunu söyleyebiliriz. Bu özelliği üye olduktan sonra kelam@kelam.org mail adresi ya da sitedeki iletişim sayfası vasıtasıyla bizi bilgilendirerek kullanmaya başlayabilirsiniz. (Akademisyen sayfanızı düzenleyebilmeniz için sistemde ilgili sayfanın sizin üyeliğinize tanımlanması gerekiyor. Bu işlemin otomatik olmaması muhtemel suistimalleri önleme amacına matuftur.)

Halihazırda sitede yer alan bilgiler eski sitemizden aktarılmış bilgilerdir ve bu bilgilerin bir kısmı geçerliliğini yitirmiştir, güncellenmesi gerekmektedir. Bu işlemi zaman içerisinde tamamlamayı planlamaktayız ama hocalarımızın kendi sayfalarını güncellemeleri bizleri oldukça rahatlatacaktır.

Üyelerimiz, profil sayfasından siteye kitap ekleme imkanına da sahiptirler. Malumunuz sitemizdeki kitaplar sayfasının içeriği biraz zayıf. Bu içeriği kitaplarınızı siteye eklemenizle giderebileceğimizi düşünüyoruz. Bu özellik bir üniversitede görevi olsun olmasın bütün kullanıcılarımıza açıktır.

Tezler ve Makaleler

Sitede yer alan tezler ve makaleler sayfalarındaki veriler, ilgili sayfalarda belirtildiği üzere İSAM web sitesinden alınmıştır. Öncelikle bu verilere kolayca erişme gibi bir hizmet sundukları için İSAM yetkililerine şükranlarımızı bildiriyoruz. Sitemizde ilgili sayfaların içerikleri zaman zaman güncellenmektedir. Ancak teknik bazı sıkıntılardan dolayı tez ve makale künyelerine sistem üzerinde müdahale ya da detay, pdf ekleme gibi imkanlara şimdilik sahip değiliz. Bu husus sistemin İSAM'a bağlı çalışmasından, oradaki verilerin güncellenmesi durumunda sitedeki verileri de güncellemenin ve muhtemel çakışmaları gidermenin zoruluğundan kaynaklanıyor. Bu soruna zaman içerisinde bir çözüm bulunabileceğini düşünüyoruz.

Bu sayfalar ile ilgili olarak belirtilmesi gereken önemli bir husus, sitemizin kolay arama, sıralama ve filtreleme imkanı sunduğudur. Bunun dışında, İSAM verileri kaçınılmaz olarak sitemizdekinden daha güncel olacaktır. Ayrıca makaleler sayfasında yer alan makalelerin İSAM'da kelam kategorisinde yer alan makaleler olduğunu ve göründüğü kadarıyla kategorize işleminin henüz 2013 yılına kadar olan makaleleri içerdiğini söylemek mümkündür. Bu açıdan sitemizdeki künyelerin sadece kelam kategorisine eklenmiş makaleleri içerdiğini ve araştırmacıların herhangi bir konuya ilişkin aramalarında sadece sitemizdeki verilerle yetinmemeleri gerektiği hususunun altını çizmek istiyoruz. Bu vesile ile İSAM veritabanında makalelerin kategorize edilmesi görevini deruhte eden muhterem hocamız Prof. Dr. Metin Yurdagür beye de teşekkürlerimizi sunuyoruz.

Mail Grubu ve Haber Bülteni

Bildiğiniz gibi, daha önce kelamcilar@kelam.org adresinden hizmet vermekte olan mail grubumuza üyelik prosedürü email üzerinden yürüyordu. Artık mail grubu üyelikleri ve üyelik iptalleri sitedeki üye profil sayfanızdan yapılabilecektir.

Ayrıca teknik bir gereklilikten dolayı yeni mail grubu adresi kelamcilar@posta.kelam.org olarak güncellenmiştir. (Ciddi bir problemle karşılaşılması durumunda, teknik bazı sebeplerle tercih etmesek de -mailgrubu-@kelam.org şekline dönmemiz de mümkündür.) Üye olurken mail grubuna üye olmayı seçtiğinizde bu gruba (kelamcilar@posta.kelam.org) üye olmaktasınız.

512 üyesi bulunan eski mail grubumuz kelamcilar@kelam.org, geçiş sürecinde eskigrup@posta.kelam.org adresinde kullanılmaya devam edecektir. Bu gruba mail göndermek için lütfen yeni mail adresini kullanınız.

Emailler ile ilgili diğer bir husus, site üyeliği ile üye olabileceğiniz bir haber bülteni uygulamasına geçmiş olduğumuzdur. Artık isteyen üyelerimiz alana ilişkin güncel haberleri iki haftada bir eposta yoluyla alabilecekler. Haber bülteni yayınının üç ay içerisinde başlamasını öngörüyoruz.

Görüş ve Öneriler

Son olarak, sitemize ilişkin eleştiri ve tekliflerinizi sitenin solunda mesaj ikonuna benzer ikonuyla yer alan "Bir Fikriniz mi Var?" butonunu veya iletişim sayfasındaki formu kullanarak ya da kelam@kelam.org adresine mail göndererek bize ulaştırırsanız çok memnun olur ve önerinizi gerçekleştirmeye gayret gösteririz.

Elinizde sitedeki haberlerle yahut koordinasyon toplantıları ya da herhangi bir şekilde camiamızla ilgili yayınlanabilir malzeme varsa bize ulaştırırsanız siteye ekleriz.

Ayrıca, sitede haber olarak yayınlanabilecek haberleri eskiden olduğu gibi kelam@kelam.org mail adresinden ya da yine sitedeki "İletişim ve HABER BİLDİRME" sayfasındaki formu kullanarak bize bildirmeniz sitemizin fonksiyonunu icra edebilmesi için hayati önem taşımaktadır, bu konuda desteğinizi bekliyoruz.

Saygılarımızla,

Arş. Gör. Hasan Cansız

Arş. Gör. Ahmet Mekin Kandemir